NRD Начало
Петък, 18 Април 2025
Начало Авансцена Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
4211
Авансцена

Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

Средно по около хиляда души на ден посещават българският павилион от ЕКСПО 2025 г. Създадох творбата през октомври миналата година в Япония. Домакините обособяват специално ателие с името на Иван Стоянов и са се погрижили да се чувства като на родна земя.

| 15 Април 2025, 17:02 ч.
Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
Снимка © БТА

Скулптурната творба „Молитва за мир” на ямболския художник Иван Стоянов посреща посетителите на българския павилион от Международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. Тя е изработена при участието му през октомври 2024 г. във Фестивала на камъка в град Ибараки. Затова как творбата става част от представянето на страната ни на престижния световен форум и какво е посланието в съвместната работа на скулптора и неговите японски домакини, разказва в интервю авторът на композицията - от разстояние 8811 км, разделящо по права линия Ямбол от Осака.

Свилен Блажев представя новата си изложба, озаглавена „Маслини“, в столичната артгале

Улици в София вече ще носят имената на Валери Петров, Ваня Костова и Леон Даниел, реши Столичният

Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн, който е в затвора по обвинения в изнасилване, поиск

Драматичен театър „Адриана Будевска“ гостува в Ямбол с новия си комедиен спектакъл &b

Желанието да експериментирам ме движеше напред и произведенията започнаха да придобиват обемна фо

Средно по около хиляда души на ден посещават българският павилион от ЕКСПО 2025 г. в Страната на изгряващото слънце. При входа към иначе футуристичния интериор ги посреща обемният надпис БЪЛГАРИЯ, изписан на кирилица. Непосредствено до него е 270-сантиментрова скулптурна фигура, изобразяваща ръце, събрани в молитвено вглъбение.

Създадох творбата през октомври миналата година в Япония. Работих я в продължение на месец от японски гранит, разказа в интервю авторът Иван Стоянов. Поканата за участие идва от Японската асоциация за каменна индустрия (Japan Stone Association) и по-конкретно от скулптора Масаджи Асага. „Той провежда арт резиденции вече 30 години и това беше юбилейно издание. Често са присъствали български творци. Там са били някои от най-известните имена в българската скулптура. Първото издание е започнал Зеятин Нуриев. После са били Милан Андреев, Стефан Лютаков, Иван Русев – много са, ще пропусна някого”, разказва Иван Стоянов. Самият Масаджи Асага много пъти е бил в България и е създавал у нас скулптури, допълва той.

Домакините обособяват специално ателие с името на Иван Стоянов и са се погрижили да се чувства като на родна земя. „Имаше поставен надпис „Добре дошли на ваша земя”, бяха ми оставили над 100 диска с българска музика – предимно фолклор, записи на „Мистерията на българските гласове” и други неща. Всяка сутрин задължително имаше кисело мляко, японско – с малко по-сладък вкус, в сравнение с нашето”, разказва с усмивка художникът.

Той нарича творбата „Молитва за мир” – съвместен продукт – негов и на японските му домакини. Тяхното участие е в изработването на надписа на фундамента, където на английски и на японски е изписано „We sincerely hope that the world will be at peace forever” („Искрено се надяваме светът да е мирен завинаги“). „Много ме впечатли това, че всяка една от 50-те букви беше изписана от отделен човек. И те го направиха пред очите ми в рамките на около два часа. Японците имат силно изразено отношение към детайла и го показаха по най-въздействащия за мен начин. Идеята беше всеки да има принос. И това беше символиката - че всички заедно допринасят за мира”, посочи Иван Стоянов.

Българският скулптор още тогава разбира, че японските му колеги са решени неговата творба да бъде част от българския павилион на изложението в Осака. Те се ангажират и с пренасянето на около 5-тонната скулптура. Днес, виждайки я разположена до името „България”, той по своя си начин казва само: „Много се радвам, че това се случи”.

Драматично-кукленият театър в Силистра ще предложи на своите зрители промоционални цени за предст

С изложба на Веско Велев и Минчо Панайотов тази вечер отвори врати най-новата галерия в Пловдив &

Младият илюзионист Старбой Айвън избра Пазарджик, за да даде начало на националното турне на нови

Това е една много смела колаборация. Ще видите един разпад на движението. Ще ви поканя да се насл

Международният франкофонски фестивал "Фракнофоли" (Les Francofolies) ще се проведе на Гребната ба

Въздействието на творбата идва от допрените в молитвен жест длани. Авторът споделя, че това е търсен ефект. „Да, търсех символ, който да е разбираем, независимо от културната принадлежност на човек. И наистина се получи. Този символ в Япония е един от най-популярните. Те обаче изразяват по този начин благодарност. И всеки, който видеше какво правя, веднага му въздействаше”, допълва той.

От едномесечния си престой в източната страна, българският творец натрупва много впечатления, най-вече заради културните различия. Сподели в интервю, че това, което би искал да се пренесе и у нас, е „уважението между хората и да се изслушваме един друг”. Това го показваха всеки ден, посочи Иван Стоянов.

От галерията снимки, публикувани в от откриването на изложението в Осака, искрена радост у ямболския художник предизвика фотографията, запечатала как неговите японски колеги позират пред творбата му, направили с ръце същия жест, като този на скулптурата му.

От японската асоциация планират да издадат възпоменателна книга през юни т. г., която да отразява целия процес – от изработването на творбата до участието в изложението и отзивите, които тя среща у посетителите.

Много е грандиозно това, което се случва, споделя Иван Стоянов впечатленията си от видяното от българското представяне на „ЕКСПО 2025”. „Българският павилион се радва на много добра посещаемост от страна на японските и чуждестранните посетители. В първия ден от откриването на експото - 12 април, той е посетен от над 1100 души ", каза в интервю Георги Костов, директор на българския павилион. В Международното изложение участват над 160 страни и организации, а очакванията са за около 28 млн. посетители.

Иван Стоянов е роден през 1981 в Ямбол. През 2000 г. завършва Средното художествено училище „Дечко Узунов“ в Казанлък, специалност „Изящни изкуства“, а след това - Магистърска степен „Скулптура“ в класа на Емил Попов в Националната художествена академия. Член е на International Sculpture Symposium Alliance от 2018. Работи скулптура, живопис и графика, но знакови за неговото творчество си остават монументалните му творби от камък.

Извървеният от него път в склуптурата през последните 20 години минава през участие в международни симпозиуми в държави като Швейцария, Италия, Босна и Херцеговина, Турция, Иран, Япония и разбира се, България. По всички тези места негови творби остават позиционирани в различни обществени пространства.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньорския труд в Перник, съобщиха от пресцентъра на Община Перник. Експозицията е дело на Държавния кул ...
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София. Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група ...
Йордан Славейков: Театърът е друга медия, която дава друга възможност
Театърът е друга медия, която дава друга възможност, казва в интервю режисьорът Йордан Славейков, минути преди премиерата на драматизацията по романа му „Последна стъпка&ldqu ...
Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на бургаската опера
Сопраното Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на Държавна опера - Бургас във великденския концерт на 17 април, съобщават от културната институция в мор ...
Плоча на „Нирвана“, подписана и от тримата членове на групата, излиза на търг с оценка над 11 000 евро
„Изключително рядка“ обложка на плоча, подписана от тримата членове на „Нирвана“, се очаква да бъде продадена за повече от 10 000 британски лири (11 700 евр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньорския труд в Перник, съобщиха от пресцентъра на Община Перник. Експозицията е дело на Държавния кул ...
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като повече от 700 LED лампи ще заменят халогенните, които досега осветяваха архитектур ...
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Актьорът Райън Гослинг ще участва в нов филм от поредицата "Междузвездни войни", който ще излезе в киносалоните през май 2027 г., съобщиха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на "Лукасфи ...
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
Спектакълът „Пиано на Луната“ по мотиви от Валери Петров отбелязва пет години от премиерата си. Юбилейното 46-о представление е на 23 април, съобщават от театър &bdquo ...
Покана за участие в третото издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“
Третото издание на форума за съвременно визуално изкуство „Буна“ ще се проведе във Варна от 3 до 8 септември. На 30 април ще бъде отворена поканата за участие на артис ...
Тикер в 21:00 ч.
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньо ...
Начало Авансцена
4211
Авансцена

Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

Средно по около хиляда души на ден посещават българският павилион от ЕКСПО 2025 г. Създадох творбата през октомври миналата година в Япония. Домакините обособяват специално ателие с името на Иван Стоянов и са се погрижили да се чувства като на родна земя.

| 15 Април 2025, 17:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
Снимка © БТА

Скулптурната творба „Молитва за мир” на ямболския художник Иван Стоянов посреща посетителите на българския павилион от Международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. Тя е изработена при участието му през октомври 2024 г. във Фестивала на камъка в град Ибараки. Затова как творбата става част от представянето на страната ни на престижния световен форум и какво е посланието в съвместната работа на скулптора и неговите японски домакини, разказва в интервю авторът на композицията - от разстояние 8811 км, разделящо по права линия Ямбол от Осака.

Средно по около хиляда души на ден посещават българският павилион от ЕКСПО 2025 г. в Страната на изгряващото слънце. При входа към иначе футуристичния интериор ги посреща обемният надпис БЪЛГАРИЯ, изписан на кирилица. Непосредствено до него е 270-сантиментрова скулптурна фигура, изобразяваща ръце, събрани в молитвено вглъбение.

Създадох творбата през октомври миналата година в Япония. Работих я в продължение на месец от японски гранит, разказа в интервю авторът Иван Стоянов. Поканата за участие идва от Японската асоциация за каменна индустрия (Japan Stone Association) и по-конкретно от скулптора Масаджи Асага. „Той провежда арт резиденции вече 30 години и това беше юбилейно издание. Често са присъствали български творци. Там са били някои от най-известните имена в българската скулптура. Първото издание е започнал Зеятин Нуриев. После са били Милан Андреев, Стефан Лютаков, Иван Русев – много са, ще пропусна някого”, разказва Иван Стоянов. Самият Масаджи Асага много пъти е бил в България и е създавал у нас скулптури, допълва той.

Домакините обособяват специално ателие с името на Иван Стоянов и са се погрижили да се чувства като на родна земя. „Имаше поставен надпис „Добре дошли на ваша земя”, бяха ми оставили над 100 диска с българска музика – предимно фолклор, записи на „Мистерията на българските гласове” и други неща. Всяка сутрин задължително имаше кисело мляко, японско – с малко по-сладък вкус, в сравнение с нашето”, разказва с усмивка художникът.

Той нарича творбата „Молитва за мир” – съвместен продукт – негов и на японските му домакини. Тяхното участие е в изработването на надписа на фундамента, където на английски и на японски е изписано „We sincerely hope that the world will be at peace forever” („Искрено се надяваме светът да е мирен завинаги“). „Много ме впечатли това, че всяка една от 50-те букви беше изписана от отделен човек. И те го направиха пред очите ми в рамките на около два часа. Японците имат силно изразено отношение към детайла и го показаха по най-въздействащия за мен начин. Идеята беше всеки да има принос. И това беше символиката - че всички заедно допринасят за мира”, посочи Иван Стоянов.

Българският скулптор още тогава разбира, че японските му колеги са решени неговата творба да бъде част от българския павилион на изложението в Осака. Те се ангажират и с пренасянето на около 5-тонната скулптура. Днес, виждайки я разположена до името „България”, той по своя си начин казва само: „Много се радвам, че това се случи”.

Въздействието на творбата идва от допрените в молитвен жест длани. Авторът споделя, че това е търсен ефект. „Да, търсех символ, който да е разбираем, независимо от културната принадлежност на човек. И наистина се получи. Този символ в Япония е един от най-популярните. Те обаче изразяват по този начин благодарност. И всеки, който видеше какво правя, веднага му въздействаше”, допълва той.

От едномесечния си престой в източната страна, българският творец натрупва много впечатления, най-вече заради културните различия. Сподели в интервю, че това, което би искал да се пренесе и у нас, е „уважението между хората и да се изслушваме един друг”. Това го показваха всеки ден, посочи Иван Стоянов.

От галерията снимки, публикувани в от откриването на изложението в Осака, искрена радост у ямболския художник предизвика фотографията, запечатала как неговите японски колеги позират пред творбата му, направили с ръце същия жест, като този на скулптурата му.

От японската асоциация планират да издадат възпоменателна книга през юни т. г., която да отразява целия процес – от изработването на творбата до участието в изложението и отзивите, които тя среща у посетителите.

Много е грандиозно това, което се случва, споделя Иван Стоянов впечатленията си от видяното от българското представяне на „ЕКСПО 2025”. „Българският павилион се радва на много добра посещаемост от страна на японските и чуждестранните посетители. В първия ден от откриването на експото - 12 април, той е посетен от над 1100 души ", каза в интервю Георги Костов, директор на българския павилион. В Международното изложение участват над 160 страни и организации, а очакванията са за около 28 млн. посетители.

Иван Стоянов е роден през 1981 в Ямбол. През 2000 г. завършва Средното художествено училище „Дечко Узунов“ в Казанлък, специалност „Изящни изкуства“, а след това - Магистърска степен „Скулптура“ в класа на Емил Попов в Националната художествена академия. Член е на International Sculpture Symposium Alliance от 2018. Работи скулптура, живопис и графика, но знакови за неговото творчество си остават монументалните му творби от камък.

Извървеният от него път в склуптурата през последните 20 години минава през участие в международни симпозиуми в държави като Швейцария, Италия, Босна и Херцеговина, Турция, Иран, Япония и разбира се, България. По всички тези места негови творби остават позиционирани в различни обществени пространства.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Йордан Славейков: Театърът е друга медия, която дава друга възможност
Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на бургаската опера
Плоча на „Нирвана“, подписана и от тримата членове на групата, излиза на търг с оценка над 11 000 евро
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Творчески отражения
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Под прожектора
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.